Lietderīgi zīnat

ŪDENS ATTĪRĪŠANA

Ūdens attīrīšanai vienmēr jāsākas ar ūdens analīzi. Izvēlēties adekvātu iekārtu pēc ūdens krāsas, smaržas un garšas nav iespējams.Mūsdienu ūdens attīrīšanas sistēmām jāatbilst sekojošām prasībām:

• Nodrošina kvalitatīvu attīrīšanu pie minimālas apkalpošanas, kura neprasa speciālas iemaņas un ievērojamu laika patēriņu.

• Ražo tīru ūdeni ilgākā laika posmā, kuram jābūt gadiem ilgam, nevis minimālajam patērētājam izdotās iekārtu garantijas termiņam.

            Pirmais faktors ir atkarīgs no iekārtas tipa un kvalitātes. Otrais faktors ir atkarīgs arī no praktiskās pieredzes un speciālistu godprātības, kuri izvēlējās, uzstādīja un noregulēja iekārtas.

            Visas šīs ūdens attīrīšanas sistēmas pieņemts saukt par filtriem. Patiesībā filtri ir tikai ūdens attīrīšanas iekārtas daļa un visbiežāk tā palīgdaļas. Filtri paredzēti peldošajām daļiņām, nepatīkamām smakām, hlora atlikumiem. Tajos notiek tieši filtrācijas jeb sorbcijas process. Bet, kā likums, galvenā ūdens problēma, kuru iegūst no urbuma, ir paaugstināts dzelzs saturs un paaugstināta cietība. Bet sistēmas, kuras paredzētas dzelzs un cietības sāļu atdalīšanai, funkcionāli nav filtri. Šī fakta neņemšana vērā var negatīvi izpausties ūdens attīrīšanas kvalitātē.

            Ūdenī var būt vairāki dzelzs savienojuma veidi, tādēļ atdzelžošana ir sarežģīts uzdevums, kuram nepieciešams neviennozīmīgs lēmums. Visbiežāk izmanto katalītisko atdzelžotāju. Tajā izšķīdušais dzelzs oksidējas, izkrīt nogulsnēs, un tiek atfiltrēts. Ja ūdenī ir arī neizšķīdis dzelzs, to nepieciešams iepriekš novākt ar filtru. Pretējā gadījumā iebērtais katalītiskais atdzelžotājs pakāpeniski piesārņosies un sistēma pārstās attīrīt ūdeni. Nelielaizšķīdušā dzelzs koncentrācija var tikt likvidēta ar mīkstinātāju. Lielākoproblēmu rada bakteriālā dzelzs, kuru likvidē ar hlorēšanu.

            Ūdens mīkstināšana notiek jonu apmaiņas rezultātā starp ūdeni un mazu speciālas jonu apmaiņas darbības lodīšu virsmu. Ja mīkstinātājam uzliek arī filtrācijas funkciju, tad jonu apmaiņas sveķu kalpošanas mūžs saīsinās piesārņojuma dēļ. Tāpēc mīkstinātājam jābūt aizsargātam no piesārņojuma ar filtru. Pie tam ar smalkās attīrīšanas filtru. Ja smalkās attīrīšanas filtrs ātri aizsērē, tad papildus var uzlikt rupjāku filtru. (Detalizētāk par filtriem stāstīts zemāk). Praksē pieņemtā rupjo filtru uzstādīšana pirms mīkstinātāja un atdzelžošanas ar 100 vai vairāk mikroniem var būt mazāk efektīva. Ekonomēt uz filtriem nevajadzētu, jo mehāniskie filtri ir daudz lētāki par mīkstinātājiem un atdzelžotājiem, bet skopais, kā zināms, maksā divreiz. Ekonomējot sīkumos, uzstādot sistēmas - ar laiku maksāsiet vairāk. Tāpat jāņem vērā, ka vienlaikus tiek pasargāts no piesārņošanās arī sistēmas vadošais vārsts. Skaidrs, ka, ja ūdens ir tīrs, bet problēmu rada tikai cietības sāļi, var iztikt ar vienu mīkstinātāju bez filtra.

            Periodisks jonu sveķu vai atdzelžotāja katalītiskās piedevas darba kvalitātes atjaunošanas process tiek saukts par reģenerāciju. Nekvalitatīvā reģenerācija, kā arī piesārņojums, var būt par iemeslu ātrai jonu apmaiņas sveķu un katalizatora resursu izsīkšanas. Tāpēc jāseko, lai bākā vienmēr paliktu reģenerants (sāls tabletes vai attiecīgi kālija permanganāts). Nevajag bērt bākā parasto sāli sāls tablešu vietā, jo parastā sāls satur piejaukumus, kuri piesārņo sveķus, un sliktāk izšķīst. Nevajag uzstādīt mīkstinātāju bateriju tuvumā, jo pie paaugstinātas temperatūras sāls, kuru izmanto reģenerācijai, kristalizējas. Tā paša iemesla dēļ mīkstinātāks jāliek uz paliktņa, ja grīda ir apsildāma. Un protams, sistēmai jābūt izvēlētai, ņemot vērā maksimālo ūdens patēriņu, pretējā gadījumā iespējama neapstrādāta ūdens izdošana.

            Visas ūdens attīrīšanas sistēmas, izņemot mehāniskos filtrus, mazgā (reģenerē) automātiski. Mehāniskie filtri var būt ar maināmām patronām vai mazgājamā tipa- kā rokas, tā automātiskie. Stipra ūdens piesārņojuma un intensīvas plūsmas gadījumā mehānisko filtru netīrumu uzņemšana var izrādīties nepietiekama. Šajā gadījumā izmanto pieberamā filtra tipus ar automātisko mazgāšanu. Kā filtrējošo vidi izmanto kvarca smiltis, antracītu un dažus citus minerālus un to kombinācijas. Dabisko piedevu trūkums ir to augstais īpatsvars, kuram nepieciešams papildus spiediens mazgājot, un filtrējošās vides neviendabīgums pēc lieluma, kurš neļauj nodrošināt filtrācijas tīrību mazāk kā 20 mikroni. Lai novērstu norādītos trūkumus, amerikāņu kompānija „Kinetico” izstrādājusi mākslīgu filtrējošu vidi „Macrolite”, kura sastāv no pēc izmēra viendabīgām porainām keramikas lodītēm. Pateicoties filtrējošās kārtas lodīšu viendabīgumam, kārtu izmanto lielākam dziļumam, bet mazāks īpatsvars uzlabo mazgāšanu. Tas ļauj panākt attīrīšanas plānumu līdz 3 mikroniem, kovar salīdzināt ar pašiem smalkākajiem mehāniskajiem filtriem.Bez tam, izvēlotiesatbilstošu lodīšu lielumu „Marcrolite” ļauj realizēt uzdoto filtrācijas tīrību. Piemēram, šķira M1 tiek izmantota farmācijā un nodrošina tīrību līdz 3 mikroniem. Ūdenim izmanto šķiru M2 ar attīrīšanas tīrību līdz 5 mikroniem. Pateicoties kvalitatīvajai skalošanai un augstajai mehāniskajai izturībai šī filtrējošā vide praktiski nav jāmaina. Latvijā „Macrolit” sāk izmantot 2006. gadā un demonstrē lielisku rezultātu.

            Vissvarīgākais un dārgākais ūdens attīrīšanas sistēmas elements ir vadošais vārsts (cits nosaukums- „vadošais blocks”), kurš regulē reģenerācijas procesu. Tieši ar vadošo vārstu atšķiras dažādu ražotāju sistēmas. Visi pārējie sistēmu elementi , ja arī atšķiras, tad vairāk ar dizainu, nekā tehniski. Tādēļ firmas, kuras nodarbojas ar ūdens attīrīšanu, bieži komplektē sistēmas, iepērkot elementus no dažādiem ražotājiem. Atkarībā no energonesēja, vadošos vārstus iedala elektroniskajos un enerģētiski neatkarīgos (neelektriskos).

            Elektroniskos vārstus ražo daudzas kompānijas. Tie ir pietiekami ērti ekspluatācijā, bet tiem nevēlamas ievērojamas sprieguma svārstības un ilgstoša atstāšana bez strāvas. Piemēram, ja mājā tiek veikti sanitārtehniskie darbi ar elektrometināšanas izmatošanu, uz šo laiku ūdens attīrīšanas sistēmas jāatslēdz no tīkla, pretējā gadījumā notiks pilnīga elektroniskas izregulēšanās.  Elektroniskajos vārstos reģenerācijas procesu var regulēt ar taimeri vai patēriņa mērītāju. Sistēmas, kuras aprīkotas ar taimeri, ir lētākas, bet mazāk ekonomiskas, un var netikt galā ar attīrīšanu ūdens maksimālā patēriņa gadījumā.

            Amerikas kompānijasKinetico vadošie vārsti strādā no  ūdens plūsmas, tādēļ tiem nav nepieciešama elektronika. Šiem vārstiem nav problēmu, kuras saistītas ar elektrību. Kinetico sistēmas raksturo augsta drošība, vienkārša noregulēšana un ērta uzstādīšana, jo nav saistīti ar elektroapgādi. Reģenerācijas procesu regulē ar patēriņa mērītāju, bet reģenerācijai izmanto attīrītu ūdeni, kas uzlabo attīrīšanas kvalitāti un pagarina sistēmas kalpošanas laiku.

            Kompānija Kinetico izlaiž tikai nepārtrauktas darbības sistēmas ar divām filtrējošām kolonnām. Elektroniskajām sistēmām ir arī lētāki varianti ar vienu kolonnu. Tādas sistēmas reģenerācijas laikā nedod attīrītu ūdeni, tādēļ speciāli tiek programmētas uz nakts reģenerāciju.             Latvijā netiek ražots neviens ūdens attīrīšanas sistēmas elements. Elektroniskā sistēmas bieži tiek komplektētas no atsevišķi iepirktiem elementiem. Kinetico sistēmas piegādā tikai savāktā veidā. Sistēmas uzstādīšana pieredzējušam santehniķim nerada grūtības, bet sistēmas izvēle un tās noregulēšana jāveic speciālistam.

unnamed3

unnamed4

Garantija sistēmām KINETICO un filtriem DIVI GADI.
Baltic Aqua, SIA.  Biķernieku 162a, Rīga, LV 1021, Latvija Tālr.: +371 67536348; Mob.: +371 29244703; E-Pasts: info@balticaqua.lv - www.balticaqua.lv

                                            

Sazināties ar mums